Marmur – skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy).
Od starożytności stosowany jako cenny materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny. Znane marmury wydobywa się w Carrarze we Włoszech (słynny marmur karraryjski).
W Polsce marmur wydobywany jest wyłącznie na Dolnym Śląsku – zarówno do celów budowlanych (okładziny pionowe i poziome, a odmiany mocno spękane – na kruszywo do produkcji betonów, do nawozów wapniowych i do produkcji wapna).
Nazwą handlową „marmur” określa także te odmiany węglanowych skał osadowych, które przyjmują trwały poler. Tego typu „marmury” wydobywane są licznie w Górach Świętokrzyskich i w Krakowskiem. Te tzw. „marmury” noszą często tradycyjne nazwy historyczne (marmur Zygmuntówka, marmur bolechowicki, Dębnik i inne).
Wyroby marmurowe powszechne na rynku to przede wszystkim marmurowe okładziny pionowe i poziome (elewacje, posadzki, okładziny stopni schodowych, blaty, parapety itp.).
Tytuł
Zlepieniec Zygmuntówka
Marmur Sławniowice złote
Marmur Sławniowice szare
Marmur Sławniowice jasne
Marmur Sławniowice fioletowe
Marmur Sławniowice ciemne
Wapień pińczowski
Wapień Morawica jasna
Wapień Morawica ciemna
Wapień Miedzianka jasna