Granit to kwaśna skała magmowa – głębinowa, drobno-, średnio- lub grubokrystaliczna.
Zawiera 80–100% głównych minerałów skałotwórczych: kwarcu, skaleni alkalicznych i plagioklazów oraz 0–20% objętościowych innych minerałów (tzw. akcesorycznych). Wśród minerałów głównych zawartość kwarcu powinna stanowić 20–60% objętościowych skały, a udział skaleni alkalicznych powinien wynosić 65–90% objętościowych całkowitej zawartości skaleni w skale.
Główne minerały skałotwórcze granitu to: ortoklaz, plagioklaz, kwarc, biotyt, rzadziej muskowit i amfibole, rzadziej pirokseny oraz w niewielkich ilościach również minerały akcesoryczne: apatyt, cyrkon, monacyt, ksenotym, turmalin, beryl, tytanit, rutyl, anataz, magnetyt, allanit, fluoryt, granat i inne.
Granit często odznacza się wyraźnym ciosem, zwykle w dwóch lub trzech prostopadłych do siebie kierunkach, co ułatwia jego eksploatację oraz obróbkę. Granit, w zależności od kolorów budujących go składników przybiera różne barwy: szarą, białoróżową, zieloną, czerwoną i inne. W nomenklaturze handlowej nazwa „granit” określa się większość skał twardych, dających się polerować. Petrograficznie mogą to być różnego rodzaju granodioryty, gnejsy, gabra, dioryty, sjenity, granulity i inne, no i oczywiście granity prawdziwe. Ze względu na dostępność dużych bloków, łatwość cięcia i polerowania oraz walory estetyczne granit jest używany w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny, zarówno okładzinowy (elewacje, posadzki, okładziny stopni schodowych, blaty kuchenne i łazienkowe) jak i konstrukcyjny (kamień murowy, kostka brukowa, krawężniki drogowe i inne)
W Polsce granity występują na powierzchni na Dolnym Śląsku oraz w Tatrach. Eksploatowane są w kamieniołomach zlokalizowanych w masywie Strzegom-Sobótka oraz Strzelin-Żulova (CZ).
Tytuł
Granit Kamienna Góra żółta
Granit Kamienna Góra
Granit Kostrza
Granit Żółkiewka
Granit Zimnik gruboziarnisty
Granit Zimnik drobnoziarnisty
Granit Szklarska Poręba
Granit Strzelin średnioziarnisty
Granit Strzelin drobnoziarnisty
Granit Strzegom Żbik