Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, skąd biorą się wady zgryzu. Mogą one mieć związek z nieprawidłowym karmieniem czy przedwczesnym wypadnięciem tzw. mleczaków. Nierzadko rozwijają się one już u jeszcze nienarodzonych dzieci z powodu niedoborów czy przebytych chorób matki w trakcie trwania ciąży. Tego rodzaju dolegliwości nie można lekceważyć, gdyż nierzadko prowadzą one do wad wymowy, bruksizmu czy zmiany kształtu twarzy. Jaki charakter mogą mieć wady zgryzu?
Wad zgryzu można wyróżnić kilkanaście, ponieważ każdy przypadek jest inny i musi być rozpatrywany indywidualnie. Po ich rozpoznaniu dobrze rozpocząć leczenie ortodontyczne i założyć aparat na zęby. Jednak można wyodrębnić najczęściej spotykane wady. Są to:
Do wad zaliczane jest również stłoczenie zębów. Ta dolegliwość polega na tym, że zębodoły są zbyt małe w stosunku do wielkości zębów. W wyniku tego zęby rosną pod niepoprawnym kątem, a to wiąże się z ich ścieraniem oraz kruszeniem. Przyczyną złej wymowy może być też diastema, czyli szpara pomiędzy górnymi jedynkami.