logo_ortodent
infolinia. +48 607 331 298ul. Fredry 5/1, Tarnów

Modele diagnostyczne i ich rola w ortodoncjiOrtodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych i korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Ortodoncja zapobiega schorzeniom przyzębia, przywraca ładny uśmiech, poprawia wymowę, likwiduje przeciążenie i stłoczenie zębów. Nierówny zgryz to nie jedynie kwestia estetyki, ale głównie zdrowia. Ortodonta musi ustalić przyczyny powstania wady, żeby zająć się prostowaniem zębów rosnących krzywo. Na tej podstawie zaleci noszenie aparatu.

Jaki jest przebieg leczenia ortodontycznego?

Kluczową rolą w podjęciu właściwego leczenia jest prawidłowa diagnoza. W czasie pierwszej wizyty lejarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Zadaje kilka pytań, odnośnie stanu uzębienia pacjenta, przyzwyczajenia i nawyki, a także o ułożenie w czasie snu. Leczenie ortodontyczne składa się z kilku etapów: wywiad z pacjentem, badanie, wykonanie zdjęć RTG, i pobranie wycisku; ustalenie planu leczenia, założenie aparatu ortodontycznego, wizyty kontrolne, zdjęcie aparatu ortodontycznego, leczenie retencyjne w celu utrzymania dotychczasowego efektu leczenia. Aparat ortodontyczny poprawi wygląd uśmiechu, ale w bezpieczny sposób zmieni położenie zębów w łuku zębowym. Przy skomplikowanych wadach zgryzu, stosowane są aparaty stałe, które przytwierdzane są na powierzchni zębów, specjalnym klejem stomatologicznym, co pozwala na uzyskanie prawidłowego położenia zębów w łuku zębowym. Aparaty stałe muszą być noszone przez ok. 2-3 lata.

Jakie są modele diagnostyczne, ich rola w ortodoncji?

Modele diagnostyczne początkowe są niezwykle istotne dla lekarza i pacjenta, i są przygotowywane przed leczeniem ortodontycznym. Jest to planowania terapii, czyli pobrania pomiarów, przeprowadzenia analizy oraz oceny zgryzu i stanu jamy ustnej. Natomiast modele pośrednie są pobierane w czasie kuracji, celem ocenienia przebiegu i postępów leczenia, lub też do planowania operacyjnego leczenia chirurgicznego. Końcowe modele diagnostyczne są wykonywane, celem zbadania rezultatu wyglądu jamy ustnej po terapii oraz pozycji zębów. Są bardzo istotnym elementem dla ewentualnej korekcji. Mogą być konieczne, przy powrocie wady zgryzu. Ważne jest w leczeniu ortodontycznym, żeby na samym początku została wykonana rejestracja zgryzu za pomocą wosku, w ustach pacjenta, ponieważ to zapewnia prawidłową diagnostykę oraz leczenie. Niezbędne jest również, precyzyjne obcięcie modeli, żeby górny i dolny model, odzwierciedlały, rzeczywiste warunki zgryzowe. Modele diagnostyczne mają nabłyszczaną, polerowaną, chropowatą lub utwardzoną powierzchnię.

Jakie są aparaty ortodontyczne?

Ruchome aparaty ortodontyczne w Orto-Dent Centrum Frezowania Lava, zalecane są dzieciom pomiędzy 4. a 12. rokiem życia, u których wystąpiły niewielkie wady zgryzu. W tym czasie następuje wzrost układu kostnego. Wczesna diagnoza i dokładne dopasowanie aparatu do wady, może uchronić dziecko przed noszeniem aparatu na stałe. Zaletą ruchomego aparatu ortodontycznego jest możliwość łatwego, samodzielnego zdejmowania go przez pacjenta. Inne, czyli aparaty wpływające na prawidłowy wzrost kości szczęki i żuchwy, to płytki Schwarza – jednoszczękowe, które poszerzają łuki zębowe. Oferta obejmuje również modyfikacje aparatu, w tym: dodatkowe sprężyny, dodatkowe śruby, wały zgryzowe i zapory dla języka. Specjalistyczna firma wykonuje także aparaty Twin Block, które z kolei są zestawem dwóch płytek poprawiających kształt luku zębowego i aparaty Hyrax i Hassa, które poprzez stopniowe rozkręcanie pozwalają na prawidłowe rozbudowanie zbyt wąskiej szczęki. Ortodonta może wykonać także aparat Quad Helix o konstrukcji zawierającej pętle, poszerzające kości szczęki lub żuchwy oraz aparat Nance’a stosowany przy dystalizacji trzonowców.


Wróć do bloga