Korony cyrkonowe to jedna z metod pozwalająca na odbudowę zniszczonego uzębienia na skutek długotrwałego działania próchniczy lub wypadków, które doprowadziły do złamania części zęba. Koronę zakłada się po leczeniu endodontycznym lub w przypadku chęci wyrównania kolorytu uzębienia u pacjenta. Mogą one stanowić również ochronę przed złamaniem, ale też skuteczne wzmocnienie osłabionych zębów przez inne choroby.
Korona cyrkonowa jest wykonana z tlenku cyrkonu. Jest to materiał przypominający ceramikę, który łączy w sobie właściwości metalu i ceramiki właśnie. Charakteryzuje się najniższą przewodnością ciepła i wysokim poziomem twardości. Jest to materiał o białej barwie, oporny na działanie substancji chemicznych oraz trudnotopliwy. Ze względu na swoje właściwości tlenek cyrkonu znalazł zastosowanie w stomatologii i ortodoncji, gdzie wykorzystuje się go do odtworzenia uzębienia lub wzmocnienia osłabionych zębów pacjenta. Tolerancja tworzywa przez organizm człowieka sprawia, że korony cyrkonowe zyskują na popularności, czasem wyprzedzając tradycyjne implanty.
Korony i mosty cyrkonowe odznaczają się wysoką trwałością oraz estetyką wykonania. Korony cyrkonowe odbijają i przepuszczają światło zewnętrzne, co daje niezwykle naturalny efekt. Ta właściwość tlenku chronu pozwala również dopasować koronę do uzębienia pacjenta. Wyjątkowa naturalność i trwałość sprawia, że wypadają one znacznie korzystniej niż inne rodzaje uzupełnień dostępnych na rynku stomatologicznym. Ponadto korony cyrkonowe są dobrze tolerowane przez organizm, przez co nie powodują reakcji alergicznych i uszkodzeń tkanek w jamie ustnej.
Prawidłowe wykonanie korony wymaga od stomatologa wykonania kilku czynności, które pozwolą na dopasowanie korony do uzębienia pacjenta. Wcześniej korony były wykonywane na podstawie odcisku wykonanego w gabinecie stomatologicznym. Dziś koronę można wykonać za pomocą komputera. Wykorzystuje się do tego technologię CAD, czyli projektowania wyglądu zęba za pomocą specjalistycznego oprogramowania w komputerze lub CAM, czyli wykonywania korony za pomocą komputera. W pierwszym etapie należy wykonać model optyczny. Wykorzystuje się do tego skaner optyczny, który pozwala na dokładne odwzorowanie zęba pacjenta w komputerze. Następnie korona ceramiczna jest projektowana za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Na podstawie modelu komputerowego wykonuje się frezowanie tlenku cyrkonu. Czynność ta dzięki nowoczesnym narzędziom pozwala wykonać model z dokładnością nawet do kilkunastu mikronów. Tak przygotowaną koronę stomatolog nakłada w miejsce ubytku, odbudowując ząb pacjenta.