logo_ortodent
infolinia. +48 607 331 298ul. Fredry 5/1, Tarnów

Jak powstają korony cyrkonowe?Korony cyrkonowe to jedna z metod pozwalająca na odbudowę zniszczonego uzębienia na skutek długotrwałego działania próchniczy lub wypadków, które doprowadziły do złamania części zęba. Koronę zakłada się po leczeniu endodontycznym lub w przypadku chęci wyrównania kolorytu uzębienia u pacjenta. Mogą one stanowić również ochronę przed złamaniem, ale też skuteczne wzmocnienie osłabionych zębów przez inne choroby.

Charakterystyka korony cyrkonowej

Korona cyrkonowa jest wykonana z tlenku cyrkonu. Jest to materiał przypominający ceramikę, który łączy w sobie właściwości metalu i ceramiki właśnie. Charakteryzuje się najniższą przewodnością ciepła i wysokim poziomem twardości. Jest to materiał o białej barwie, oporny na działanie substancji chemicznych oraz trudnotopliwy. Ze względu na swoje właściwości tlenek cyrkonu znalazł zastosowanie w stomatologii i ortodoncji, gdzie wykorzystuje się go do odtworzenia uzębienia lub wzmocnienia osłabionych zębów pacjenta. Tolerancja tworzywa przez organizm człowieka sprawia, że korony cyrkonowe zyskują na popularności, czasem wyprzedzając tradycyjne implanty.

 Zalety korony cyrkonowej

Korony i mosty cyrkonowe odznaczają się wysoką trwałością oraz estetyką wykonania. Korony cyrkonowe odbijają i przepuszczają światło zewnętrzne, co daje niezwykle naturalny efekt. Ta właściwość tlenku chronu pozwala również dopasować koronę do uzębienia pacjenta. Wyjątkowa naturalność i trwałość sprawia, że wypadają one znacznie korzystniej niż inne rodzaje uzupełnień dostępnych na rynku stomatologicznym. Ponadto korony cyrkonowe są dobrze tolerowane przez organizm, przez co nie powodują reakcji alergicznych i uszkodzeń tkanek w jamie ustnej.

 Wykonanie korony ceramicznej

Prawidłowe wykonanie korony wymaga od stomatologa wykonania kilku czynności, które pozwolą na dopasowanie korony do uzębienia pacjenta. Wcześniej korony były wykonywane na podstawie odcisku wykonanego w gabinecie stomatologicznym. Dziś koronę można wykonać za pomocą komputera. Wykorzystuje się do tego technologię CAD, czyli projektowania wyglądu zęba za pomocą specjalistycznego oprogramowania w komputerze lub CAM, czyli wykonywania korony za pomocą komputera. W pierwszym etapie należy wykonać model optyczny. Wykorzystuje się do tego skaner optyczny, który pozwala na dokładne odwzorowanie zęba pacjenta w komputerze. Następnie korona ceramiczna jest projektowana za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Na podstawie modelu komputerowego wykonuje się frezowanie tlenku cyrkonu. Czynność ta dzięki nowoczesnym narzędziom pozwala wykonać model z dokładnością nawet do kilkunastu mikronów. Tak przygotowaną koronę stomatolog nakłada w miejsce ubytku, odbudowując ząb pacjenta.


Wróć do bloga