logo_ortodent
infolinia. +48 607 331 298ul. Fredry 5/1, Tarnów

Jak działają ruchome aparaty ortodontyczne?Leczenie ortodontyczne często kojarzone jest głównie ze stałymi aparatami na zęby. Tymczasem nie każda wada kwalifikuje się do zastosowania takiego aparatu. Szczególnie dotyczy to dzieci, które posiadają jeszcze część zębów mlecznych, a część – już stałych.

W takich wypadkach, głównie do leczenia wad zgryzu, stosuje się ruchome aparaty ortodontyczne, których regularne noszenie daje wymierne efekty.

Ruchomy aparat ortodontyczny 

Aparat ruchomy, w przeciwieństwie do stałego, stworzony został tak, aby pacjent mógł samodzielnie go zakładać i zdejmować. Najczęściej czas noszenia takiego aparatu to kilkanaście godzin na dobę. Za jego pomocą możliwe jest skorygowanie wad zgryzu nabytych i wrodzonych u dzieci w wieku rozwojowym. Udaje się także poprawić pozycje wychylonych lub cofniętych pojedynczych zębów. Co ważne, w przypadku bardziej skomplikowanych problemów stosuje się u osób starszych aparat stały. 

Jak działa ruchomy aparat ortodontyczny?

Ruchomy aparat ortodontyczny, inaczej zwany wyjmowanym, składa się z dwóch elementów: akrylowej płytki oraz części wykonanej z plastycznego drutu. W płytce znajduje się śruba oraz sprężyny, które można regulować, aby zmniejszyć bądź zwiększyć nacisk na łuk zębowy. 

Podczas leczenia ortodontycznego aparatem ruchomym wykorzystywana jest zasada eliminacji nacisku oraz siła przyłożenia. Regularne noszenie aparatu pobudza wzrost twarzowej części czaszki w odpowiednim kierunku, dzięki czemu następuje skorygowanie wady. Działanie takie jest możliwe głównie ze względu na to, że dziecko wciąż rośnie.

Na kolejnych wizytach siła nacisku na zęby zostaje dopasowywana do aktualnego stanu. Aby jednak leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty, niezbędna jest współpraca pacjenta z ortodontą. Aparat należy nosić najczęściej kilkanaście godzin na dobę, co oznacza, że konieczne jest także spanie w nim. Tylko regularność może zapewnić odpowiednie efekty i pozwolić na całkowite skorygowanie wady.


Wróć do bloga