logo_ortodent
infolinia. +48 607 331 298ul. Fredry 5/1, Tarnów

Czym są aparaty retencyjne?Zdjęcie stałego aparatu ortodontycznego wcale nie oznacza zakończenia walki o piękny i promienny uśmiech. Aby utrzymać efekty kilkuletniej pracy, niezbędne są aparaty retencyjne, zwane także retainerami. Dlaczego i jak długo trzeba je nosić?

Zachowanie efektów leczenia aparatem ortodontycznym

Tkanki miękkie wokół zębów ulegają nieustannej przebudowie, dlatego po zdjęciu aparatu ortodontycznego trzeba dbać, aby zęby nie powracały do poprzednich miejsc. Aby do tego nie doprowadzić, niezbędne jest m.in. noszenie aparatów retencyjnych, które dzielą się na stałe i czasowe. Pierwsze z nich są mocowane do powierzchni zębów dzięki cienkim, niewidocznym szynom, które przykleja się specjalnym klejem od strony języka. W przypadku młodszych pacjentów czas ten powinien wynosić co najmniej połowę okresu noszenia aparatu ortodontycznego, choć równie częstą praktyką jest zakładanie na kilka lat. Drugi typ, czyli aparaty retencyjne tymczasowe zwane także ruchomymi, dają możliwość zdejmowania. To pacjent decyduje, kiedy je zakłada, choć najczęściej ubierane są na noc. Ich dużą zaletą jest jednak przezroczysty kolor, dlatego równie dobrze można ubierać je w ciągu dnia.

Higiena aparatów retencyjnych

Przy użytkowaniu stałego aparatu retencyjnego, bardzo uważnego postępowania wymaga mycie zębów. Wówczas w przypadku metalowego elementu, nieuchronnie gromadzą się wokół niego resztki jedzenia, doprowadzające do powstawania osadu będącego znakomitym środowiskiem do rozwoju bakterii. Aby tego uniknąć, niezbędne są charakterystyczne szczoteczki przeznaczone do mycia szczelin, zwane także wyciorkami. Umożliwiają one dotarcie do luk pomiędzy zębem a drutem oraz ich dokładne wyczyszczenie, co powinno się robić po każdym posiłku, a przynajmniej raz dziennie. Aparat retencyjny ruchomy najlepiej natomiast czyścić natomiast wodą z mydłem lub specjalnym preparatem do protez zębowych. Bezwzględnie należy unikać do tego celu pasty do zębów, która przyspiesza niszczenie tworzywa i osadza się w jego zagłębieniach.

Noszenie aparatów retencyjnych to gwarancja utrzymania efektów leczenia, dlatego nie należy ignorować zaleceń stomatologa co do ich stosowania.


Wróć do bloga