logo_ortodent
infolinia. +48 607 331 298ul. Fredry 5/1, Tarnów

Co zrobić gdy aparat ortodontyczny uległ uszkodzeniu?Leczenie ortodontyczne, zarówno aparatem stałym, jak i ruchomym, niesie ze sobą ryzyko awarii. W przypadku aparatu stałego, w sytuacji, gdy ulegnie uszkodzeniu jeden z elementów, najczęściej niezbędna jest natychmiastowa wizyta u ortodonty. Co natomiast zrobić, gdy awarii ulegnie aparat ruchomy

Najczęstsze usterki ruchomych aparatów ortodontycznych 

Aparaty ruchome składają się z akrylowej płytki oraz części wykonanej z plastycznego drutu. Oba te elementy narażone są na uszkodzenia. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku upuszczenia aparatu, niestosowania się do zaleceń ortodonty i braku higieny. Należy pamiętać, że aparat trzeba rozkręcać zgodnie z ustaleniami. Zbyt mocne podkręcenie śruby może powodować dyskomfort i przyczynić się do uszkodzenia aparatu.

Najczęściej spotykanymi usterkami aparatu ortodontycznego są pęknięcia płytki. W większości przypadków taką usterkę można naprawić w laboratorium protetycznym, po uprzednim pobraniu wycisków. 

Drugą z usterek, jakie spotyka się w aparatach ruchomych, jest pęknięcie lub odgięcie drutu. Druciane części bardzo często udaje się na powrót dopasować w gabinecie. W niektórych przypadkach konieczna jest natomiast wymiana.

Co zrobić, gdy przydarzy się usterka? Przede wszystkim – umówić się na wizytę u ortodonty najszybciej, jak to możliwe. Uszkodzony czy złamany aparat nie spełnia swojej funkcji leczniczej. Może również wyrządzić szkodę w przypadku dalszego użytkowania. Niezbędna jest więc naprawa aparatu ortodontycznego

Gdy aparat ulegnie awarii, w żadnym wypadku nie wolno wyrzucać uszkodzonych części. Należy je zebrać i umieścić w pudełku oraz przynieść ze sobą na wizytę. Ortodonta oceni, czy uda się naprawić aparat, czy będzie koniecznie pobranie na nowo odcisków.

Jak dbać o ruchomy aparat ortodontyczny?

Odpowiednie przechowywanie i stosowanie się do zaleceń ortodonty pomoże zarówno w osiągnięciu pożądanych efektów, jak i ochroni przed uszkodzeniami aparatu czy chorobami zębów i jamy ustnej. Dlatego po każdym wyjęciu aparat należy dokładnie wyczyścić i odłożyć do suchego pudełka, a także pamiętać o myciu zębów przed każdym założeniem.


Wróć do bloga