logo_ortodent
infolinia. +48 607 331 298ul. Fredry 5/1, Tarnów

Charakterystyka mostów cyrkonowychMost protetyczny to skuteczny i trwały sposób na uzupełnienie braków zębowych. Mocowany do pozostałych zębów stanowiących element podtrzymujący konstrukcję pozwala na estetyczną rekonstrukcję nawet rozległych ubytków. Przyjrzyjmy się bliżej metodzie protetycznej i sprawdźmy, jakie typy mostów cyrkonowych są obecnie oferowane przez branżę stomatologiczną.

Rodzaje mostów protetycznych

Jednym z kryteriów podziału mostów protetycznych jest ich umiejscowienie w łuku zębowym. W zależności od rozmieszczenia wyróżnia się:

  • Mosty protetyczne dwubrzeżne
  • Mosty protetyczne jednobrzeżne
  • Mosty protetyczne łączone

Kolejna klasyfikacja obejmuje typ materiałów, z których wykonano most. Wyróżniamy:

  • Most protetyczny jednolity

Wykonany w całości z jednego materiału: metalu, akrylu, porcelany, kompozytu lub tlenku cyrkonu. Zważywszy na swoje właściwości – trwałość i naturalną barwę – tlenek cyrkonu cieszy się obecnie największą popularnością.

  • Most protetyczny złożony

Wykonany z dwóch materiałów. Do stworzenia podbudowy wykorzystuje się tlenek cyrkonu lub metal, zaś do pozostałej części – porcelanę lub kompozyt.

  • Most adhezyjny z tlenku cyrkonu

Mało inwazyjne rozwiązanie niewymagające szlifowania zębów własnych. Most jest przyklejanych do zębów pacjenta, co praktycznie niweluje ryzyko uszkodzenia tkanek własnych.

Most na podbudowie z cyrkonu – bezpieczeństwo i trwałość

Tlenek cyrkonu jest nieocenionym materiałem stomatologicznym, który wykazuje podobną trwałość do diamentu i pozwala osiągnąć naturalną barwę uzupełnień protetycznych. Istotną zaletą tlenku cyrkonu jest biokompatybilność z tkankami w jamie ustnej, co sprzyja utrzymaniu higieny jamy ustnej i zmniejsza ryzyko parodontozy. Mosty na protetycznych podbudowach z tlenku cyrkonu są twarde i cechują się dużą gęstością, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Nawet po upływie wielu lat nie ulegają przebarwieniom i zmianom koloru. Niewielka masa własna wyklucza ponadto ryzyko przeciążeń stawów skroniowo-żuchwowych.

 


Wróć do bloga